Свет

Трамп стана дедо по деветти пат

Трамп стана дедо по деветти пат

Татко на пет деца од три брака, 71-годишниот американски претседател Доналд Трамп од вторникот е по деветти пат дедо.

Третиот син на претседателот 33-годишниот Ерик Трамп и неговата сопруга Лара објавија на Twitter дека во текот на утрото им се родли синот Ерик „Лук“ Трамп.

Доналд Трамп Џуниот е најстарот од трите деца кои магнатот на недвижнините ги има со првата сопруга Ивана, и има пет деца. Второродената Иванка Трамп има три деца.

Тифани Трамп, ќерката на Доналд Трамп од втората сопруга актерката Мерла Меплес, нема деца.

Единаесетгодишниот Барон Трамп, син на Доналд и Меланија Трамп, живее во Белата куќа со родителите.