петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 49

ТРАНСМЕТ се вклучи во изградбата на делницата Кичево-Охрид

Трансмет со кинеската компанија „Синохидро“ склучиле договор во вкупна вредност од 78,6 милиони евра.

ttransmett

Поврзани вести

Покрај Гранит и Бетон, во изградбата на втората делница Кичево-Охрид, во изградбата на автопатот, се вклучува и градежната компанија ТРАНСМЕТ.

Со кинеската компанија „Синохидро“ склучиле договор во вкупна вредност од 78,6 милиони евра.

„Ќе учевствуваме на втората делница од автопатот Кичево-Охрид. Трасата предвидува покрај изградба на автопат и 10 мостови и вијадукти. ТРАНСМЕТ активно се вклучува во изградбата на големите инфраструктурни проекти во државата, покрај двете најголеми компании. Тоа е голема можност за нас како компанија да вклучиме и ваков голем проект. Ќе имаме можност со ваков проект да сме конкурентни и во другите држави во регионот.Паралелно се изведуваат работите. Се очекува во предвидениот рок за изградба, за 33 месеци, да биде завршен,“ велат од градежната компанија.

За потребите за изградба на дел од автопатот Кичево-Охрид, компанијата ТРАНСМЕТ ДОО Скопје објави оглас за вработување на 235 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести