понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Тренер – монструм во Романија

Се и сешто има по фудбалските терени ширум светот, но скандалот кој се случи во Романија изминатиов викенд на натпревар за младите категории ги поместува сите граници на нормалноста.

Тренер - монструм во Романија безмилосно удираше млад фудбалер

Тренер - монструм во Романија безмилосно удираше млад фудбалер

Поврзани вести

Тренерот на младите на КСМС Јаши, Ливију Петраче е снимен како го шутира во глава и тепа со клоци во стомак својот 16-годишен фудбалер Кодрина Тириске.

Откако снимката се појави во јавност, случајот предизвика огромно внимание, не само во Романија, туку и ширум Европа, поради што се замеша и УЕФА со барање за доживотна суспензија на тренерот.

Петрече веднаш добил отказ од клубот, а побарано е од Романската федерација да му се одземе лиценцата за работа.

Апсолутно е неприфатливо тоа што го направи Петраче. Доби отказ, а тој веќе нема што и кого да тренира. Никој не смее вака да се однесува. За него нема место во фудбалот, рече извршниот директор на Јаши, Прунеа.

Најчитани вести