недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Трет ден протести против корупција во Букурешт

Протестнниот бран во средата предизвика оставката на владата на социјалдемократот Виктор Понта.

Трет ден протести во Букурешт против корупција

Трет ден протести во Букурешт против корупција

Последни вести

Околу 7.000 лица, претежно млади, се собраа вечерва на протест во Букурешт против корупцијата на политичката елита, која според нив е одговорна за трагедијата во дискотеката, при што загинаа 32 лица, пренесува БТА.

Ова е трет ден протести против корупцијата во романската престолнина. Илјадници протестираа и во серија големи градови во Романија, со барање за промена.

„Долу парламентот!“, „Ние сме за слободна Романија“, извикуваа демонстрантите во Букурешт.

Протестнниот бран во средата предизвика оставката на владата на социјалдемократот Виктор Понта. Претседателот, конзервативец, Клаус Јоханис го назначи денеска министерот за образование Сорин Кампеану за привремен премиер. Јоханис рече дека ќе се консултира со цивилното општество и со демонстрантите за составување на нова влада.

Најчитани вести