петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Трет конвој со руска хуманитарна помош пристигна во Доњецк

konvj

Последни вести

Трет конвој со руска хуманитарна помош пристигна во Доњецк, а патувањето минало без проблеми.

Во колоната има околу 200 возила, кои превезуваат прехранбени продукти за жителите на југоисточна Украина, вклучувајќи зрнести култури и конзерви, а исто така и агрегати, лекови, топла облека и флаширана вода за пиење, со што вкуниот товар што го носат изнесува две илјади тони.

Ова е третата колона со руска хуманитарна помош за југоисточна Украина. Со првите две во Луганск беа доставени вкупно четири илјади тони хуманитарна помош.

Меѓународниот црвен крст достави вчера 60 тони храна во Луганск.

– Помошта претставува дополнување кон товарот, донесен изминатите недели од Русија и други места за потребите на зоната, која е под контрола на проруските сепаратисти, се наведува во соопштението на Црвениот крст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести