петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Трет турски министер поднесе оставка, го повикува и Ердоган да го направи истото

Turkish parliament

Поврзани вести

Турскиот министер за животна средина Ердоган Бајрактар поднесе оставка, тој е веќе третиот член на кабинетот, кој се повлече од функцијата поради корупцискиот скандал што го потресе кабинетот на премиерот Реџеп Таип Ердоган и целата турска јавност. Министерот исто така го повикал премиерот да го следи неговиот пример, пренесува „АФП“.

„Се повлекувам и како министер и како пратеник. Верувам дека и премиерот исто така треба да поднесе оставка, посочил Ердоган Бајрактар.

Малку порано денес министерот за економија Зафер Чаглајан и министерот за внатрешни работи, Муамер Ѓулер ги објавија своите оставки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести