четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Трет украински хеликоптер соборен во Славјанск

Украина им забрани на руските авиони да слетаат во Доњецк и Харков, јавува телевизијата НТВ.

BmoG1_YIEAAmruR

Поврзани вести

Украинската војска започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во градовите во истокот на Украина.Трет украински хеликоптер МИ-24 е соборен над источниот град Славјанск. Двајца украински војници се убиени, а еден пилот е заробен. Во Доњецк, сепаратистите ја зазедоа железницата.

Проруските сили ја напуштија денеска канцеларијата на обвинителството и ТВ центарот во источниот украински град Лугански, соопшти Министерството за внатрешни работи на Украина.
Проруските демонстранти ја заземаа зградата на Обвинителството на 29 април, но во таа акција никој не беше повреден, потстетува Итар тас.

Украина им забрани на руските авиони да слетаат во Доњецк и Харков, јавува телевизијата НТВ.
Во специјалните операции на украинските сили во Славјанск на југоистокот на земјата учевствуваат и странци, изјави денеска еден претстваник на проруските Самоодбранбени сили во овој град.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести