среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Трета масовна средба во природа на лица со телесен инвалидитет

120754

Поврзани вести

Во Спортско рекреативнот центар на езерото Треска во Сарај, Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија – Мобилност Македонија денеска ја организира третата масовна средба во природа на лица со телесен инвалидитет.

Присутни ќе бидат 350 до 400 лица со телесен инвалидитет од 17 градови во државата.

– Средбата се организира под мотото „Сплотени, достоинствени и силни“ со што сакаме да испратиме порака дека обединети и организирани имаме сила да се избориме за нашата позиција во општеството како еднакви со другите. Тоа го правиме достоинствено како наше право и обврска на општеството кон нас, велат организаторите.

Целта е и да се промовираат правата на лицата со телесен инвалидитет, како и нивната целосна интеграција во социјалниот, економскиот, културниот и политичкиот живот на заедницата.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести