четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Трета среќа за Димас или предвремени парламентарни избори во Грција?

dimass

Последни вести

Грчкиот Парламент не му даде поддршка на единствениот кандидат предложен од владеачката коалиција Ставрос Димас во вториот изборен круг, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.
Обидот да ги освои потребните 200 гласови заврши без успех, со што Грција се втурнува подлабоко во политичката криза, која што се чини дека ќе резултира со предвремени парламентарни избори. Тие ќе мора да бидат распишани доколку Димас не ја освои потребната поддршка ниту во третиот и последен изборен круг.
Во рамките на ова гласање, Димас ја доби поддршката од 168 пратеници, додека 131 беа против. Во споредба со минатото гласање, овој пат тој освои 8 дополнителни гласови. За избор на претседател во третиот круг потребниот број на гласови се намалува од 200 на 180.
Грчкиот јавниот обвинител пак во меѓувреме ја прекина истрагата за големиот скандал што ја тресеше политичката сцена последниве денови откако пратеник од опозициската Независни Грци излезе со тврдење дека му бил нуден поткуп за да гласа за Димас. Обвинувањето е отфрлено поради немање доволно докази. Пратеникот тврдеше дека му биле нудени 3 милиони евра, а за тоа доставил и видео и аудио материјал.

Најчитани вести