Свет

Тревога во Германија, невремето се сели на север

Тревога во Германија, невремето се сели на север

Германските метеоролози предупредуваат на невреме, што по југоистоистокот на земјата може да го погоди и северниот дел.

Во главниот град Берлин веќе е прогласена вонредна состојба, а по невремето што ноќеска го зафати градот, ангажирани се седум доброволни пожарникарски единици, кои веќе имаа 40 спасувачки мисии, пренесува МИА.

Во невремето поплавени се десетици куќи, има паднати дрвја и оштетени автомобили, неколку сообраќајнни линии беа во прекин, но засега нема информации за загинати или повредени.

Германската метеорошка служба (ДВД) предупреди дека вечерва Берлин и целата покраина Брандербург можат да се соочат со нова бура и интензивни врнежи.

Во невремето што пред два дена ја зафати јужниот дел од земјата загинаа 4 лица, а беше предизвикана огромна материјална штета.