вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 34

Тревога во Германија, невремето се сели на север

nevreme

Поврзани вести

Германските метеоролози предупредуваат на невреме, што по југоистоистокот на земјата може да го погоди и северниот дел.

Во главниот град Берлин веќе е прогласена вонредна состојба, а по невремето што ноќеска го зафати градот, ангажирани се седум доброволни пожарникарски единици, кои веќе имаа 40 спасувачки мисии, пренесува МИА.

Во невремето поплавени се десетици куќи, има паднати дрвја и оштетени автомобили, неколку сообраќајнни линии беа во прекин, но засега нема информации за загинати или повредени.

Германската метеорошка служба (ДВД) предупреди дека вечерва Берлин и целата покраина Брандербург можат да се соочат со нова бура и интензивни врнежи.

Во невремето што пред два дена ја зафати јужниот дел од земјата загинаа 4 лица, а беше предизвикана огромна материјална штета.

Најчитани вести