вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Три дена Велес живееше во знакот на Питијадата

pitijada-1_thumb_medium500_375

Последни вести

Општина Велес им се заблагодарува на сите велешани за личниот придонес што го дадоа во реализацијата на 11-тата по ред Велешка питијада или Фестивал на пити и вино 2014.

Од 10-12 октомври, Велес живееше во знакот на оваа манифестација на која учество зедоа 32 угостители и винарии од Велес и регионот.

Овие три дена вкупно го посетија повеќе од 50 000 граѓани од Македонија, од кои половината околу 25 000 само во саботата. Ова се должи на ангажираноста на туристичките агенции што преку својата мрежа на ТА во Македонија помогнаа да се зголеми интересот за посета на манифестацијата и на МЖ кои на 11 и 12-ти октомври овозможија бесплатно патување на граѓаните на релација Скопје – Велес – Скопје.

Во сите три дена на Велешката питијада 54.600 пити и 16,7 тони вино. Ова се податоци од 22:00 часот. Бројката не може да биде прецизна затоа што питијадата траеше до 24:00 часот, а во овие податоци не се вкалкулирани питите и виното од рестораните кои во сите три дена во продолжено работно време работеа со полн капацитет.

-Уште еднаш им честитам на велешани на одличната организација и гостопримство и потенцирам иако станува збор за манифестација на која се точи и продава вина, се помина во одличен ред и без инциденти. На крај им благодарам на граѓаните од улица „Благој Ѓорев” за трпеливоста заради изменетиот режим на сообраќај и зголемината бучава. Годинава Велес, Питијадата ја преобрази од локална во национална манифестација. Останува во годините што следат да останеме на оваа позиција и да вложиме напори манифестацијата да ја направиме уште поубава, истакна Мартин Мајсторов, портпарол на општина Велес.

Манифестацијата беше поддржана и помогната од 38 спонзори и донатори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести