четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Три години од Арапската пролет во Тунис

tunis

Поврзани вести

Илјадници жители на Тунис излегоа низ улиците на поголемите градови, за да ја одбележат третата година од соборувањето од власт на претседателот Зин бен Али, со што започна Арапската пролет.

Не се планираат масовни политички акции, но годишнината ќе биде одбележана со многубројни музички концерти и изложби на фотографии за настаните од пред три години. Центар на случувањата ќе биде авенијата Хабиба Бургиби, во главниот град Тунис .

Во последните недели во земјата зачестија нападите на џихадиските групи. Вонредната состојба во земјата е продолжена до јуни 2014 година. Новиот премиер Мехди Жома ќе има тешка задача да го извади Тунис од длабоката политичка криза, поткрепена од исламистичкото насилство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести