петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Три години затвор за 6 учесници на протестите против пресудата за „Монструм“

Protesti-monstrum-15-Custom

Последни вести

По три години затвор добија шестмина насилни демонстранти од протестите кои на почетоков на месецов се одржаа во Скопје против пресудата во случајот „Монструм“.

Сите шестмина одговараат за учество во толпа која ќе стори кривично дело, пишува Прес 24.

Еден од обвинет доби ослободителна пресуда, додека за едно лице, обвинителството се откажа од обвинението.

Во протестите против Монструм повредени беа дваесетина полицајци и беше причинета значителна материјална штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести