петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Три и пол години затвор за претседателот на Баерн (М)

henes tri godini vo zatvor

Поврзани вести

Најтиражниот германски весник “Билд” пред неколку часа ја пласираше сензационалната информација дека актуелниот претседател на Баерн (М), Ули Хенес ќе ги мине следните три и пол години во затвор како казна за даночното затајување во претходните десетина години.

Главниот оперативец на баварскиот гигант се надеваше на поблага казна, но судиите оцениле дека станува збор за злодело што често се повторува.

“Казната е веќе утврдена и ќе изнесува три и пол години. Истата ќе биде официјално изречена денеска, но сигурно нема да стапи во сила веднаш бидејќи и обвинителите и адвокатите на Хенес најавиле жалби“ , се вели во извештајот на „Билд“.

Претседателот на актуелниот светски и европски клубски шампион е обвинет за даночно затајување од преку 27 мил. евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести