Македонија,Крими хроника

Три икони украдени од црква во кичевско

Три икони украдени од црква во кичевско

Три икони украдени од црква во кичевско.

Викендов црквата „Свети Никола“ во кичевското село Простање била мета на арамија, соопшти утринава Министерството за внатрешни работи. Арамијата го искористил моментот кога во црквата немало никој, на насилно ја отворил вратата. Потоа од светиот објкет украл три икони и избегал.

Извршен е увид и се преземаат мерки за откривање на сторителот.