сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Три кинески брода кај спорните острови со Јапонија

Во истата област пловат и бродови на јапонската крајбрежна стража што ја зголемува можноста од вооружени инциденти.

kina-brodovi-japan-1350368612-219646

Поврзани вести

Три брода на кинеската крајбрежна стража допловија утринава до островот во Источното кинеско море околу кои Кина и Јапонија имат спор, соопшти јапонската крајбрежна стража.

Напнатоста меѓу Јапонија и Кина расте од минатата година поради спорот околу суверинитетoт над ненаселениот архипелаг. На спорните острови, права имаат Јапонија, Кина и Тајван.

Кина редовно испраќа бродови од тие острови кои се 200 километри од североисточно од Тајван и 4оо км од Окинава, на југот на Јапонија.

Во истата област пловат и бродови на јапонската крајбрежна стража што ја зголемува можноста од вооружени инциденти.

Американскиот претседател Барак Обам при неодамнешната турнеја низ Јапонија, изјави дека САД имаат обврска да ја бранат Јапонија во случај на воен судир со Кина околу спорните острови, но ги повика двете страни долгогодишниот спор да го решат по мирен пат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести