Свет

Три лица уапсени во рации низ Брисел

Три лица уапсени во рации низ Брисел
epa05038227 Early morning in Brussels and police officers and soldiers are already on security duty outside the metro station "porte de namur" 23 November 2015. Belgium raised the alert status to maximum because of a 'serious and imminent' threat of an attack. The Metro line remains closed and all Belgian school are closed. The Belgian government said it had concrete evidence of a planned terrorist attack that would have employed weapons and explosives. EPA/LAURENT DUBRULE

Три лица се уапсени за време на рации во Брисел спроведени во рамки на антитерористичката истрага, информира денеска белгиското Обвинителство.

Како што јавија беглгиските медиуми, Федерално обвинителство соопшти дека синоќа бил извршен претрес на осум куќи во Брисел, на барање на истражниот судија задолжен за случаите на тероризам.

При претресот не е пронајдено оружје, ниту експлозив.

Детали од рациите не се соопштуваат.