петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Три масовни гробници пронајдени во Јужен Судан

masovni grobnici

Поврзани вести

Обединетите Нации ги предупредиле завојуваните фракции во Јужен Судан дека извештаите за откриени масовни гробници ќе бидат испитани, додека очевидци зборуваат за бран од брутални етнички убиства, а британскиот министер за надворешни работи изјавил дека ситуацијата се влошува, пишува „Телеграф“ .

Масовна гробница со 75 тела е пронајден во Бенти во Јужен Судан, а уште две масовни гробници се пронајдени во главниот град Џуба.

Посмртните останки во Бенти им припаѓаат на лица од племето Динка, кои биле припадници на суданската Народно ослободителна армија.

Одговорноста за овие убиства засега не е утврдена.

Главниот комесар за човекови права Нави Пилеј ги повикал двете страни да ги заштитат цивилите, предупредувајќи ги политичките и воените лидери дека е можно да бидат судени за воени злосторства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести