вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Три милиони Грци без здравствено осигурување

Повеќе од една четвртина од Грците не можат да си дозволат здравствено осигурување, соопштилка хуманитарната организација “Доктори на светот“, предупредувајќи дека најзагрозени се децата и бремените жени.

krv-analiza

Поврзани вести

Оваа организација наведува дека повеќе од три милиони граѓани, или 27,2 отсто од популацијата не може да си плати придонеси за социјално осигурување, поради што немаат пристап до потребната здравствена заштита.

Намалување на потрошувачката во здравствениот сектор, дел од програмата за штедење од 2010 година во замена за меѓународна финансиска помош, има големо влијание на стапката на наталитет во Грција.

„Многу сме загрижени поради бројот на луѓе кои останаа без осигурување. Тоа има сериозни последици на здравјето особено на децата и бремените жени“, рекла претседателката на оваа организација за Грција, Ана Маили, додавајќи дека голем број семејства повеќе не се во можност да ги вакцинираат своите деца.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести