среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Три нови случаи на туларемија

gluvci-520x336

Последни вести

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре најави седница на Комисијата за заразни болести.

Доколку има нови случаи кои се локализирани на тоа подрачје рече дека постои можност таму да се прогласи епидемија.

Најчитани вести