Свет

Три петкатници се урнаа во Кина

Три петкатници се урнаа во Кина

Се верува дека најмалку осум лица го изгубиле животот, додека петмина се спасени.

Во спасувачката акција учествуваат околу 6.000 лица, со помош на најмалку 17 амбулантни возила.

Спасувачките екипи со тешка опрема работат на расчистување на урнатините, а во близина на местото се распоредени и пожарникари.

Уривањето на зградите се случило околу осум часот изутрината по локално време во гратчето Баиџангџи.