сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Три сценарија за Косовска Митровица

kosovo-karta

Поврзани вести

Изборите за градоначалник на Косовска Митровица, што ќе се одржат во недела, се од големо значење за Србите во Косово, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

Според изданието изборите ќе влијаат на понатамошниот реализација на Бриселскиот договор меѓу Белград и Приштина и формирањето на Здружението на српските општини.

Во недела можно е да има три сценарија: за градоначалник да биде избран Албанец, што е самоубиство за Србите, градоначалникот да се изгласа на вториот круг на изборите и Србите да не гласаат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести