вторник, 25 април 2017  |  Вести денес: 31

Три жртви на синоќешните протести во Венецуела

Момче било застрелано во главата во главниот град Каракас, а жена убиена во градот Сан Кристобал на демонстрациите, наречени мајка на сите протести.

Demonstrators clash with the Venezuelan National Guard in Caracas

Последни вести

Најмалку тројца загинаа, а 40-ина се повредени за време на синоќешните големи протести против претседателот на Венецуела Николас Мадуро, одржани во повеќе градови.

Момче било застрелано во главата во главниот град Каракас, а жена убиена во градот Сан Кристобал на демонстрациите, наречени мајка на сите протести.

Во Каракас е убиен и гардист, но не е познати деталите.

Во главниот град се собраа десетици илјади луѓе, а полицијата употреби солзавец за да ја смири толпата, која протестира поради диктаторските методи на Мадуро и длабоката економска криза.

Социјалистичкиот лидер се закани дека ќе извади војска на улицата и ја обвини опозицијата дека насила сака да ја урне неговата власт.

Во протестите минатата недела беа убиени пет лица.

Најчитани вести