четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Трибуна“: Косово се подготвува за своја валута

Експертите сметаат дека воведувањето сопствена валута би придонело за развој на монетарната политика и оти стабилноста на таа валута би била сериозен предизвик.

kosovo_flag

Поврзани вести

Косово се подготвува да воведе своја сопствена валута, објави приштинскиот весник „Трибуна“.

Според извори од Централната банка, идејата се анализира детално во моментот. Експертите сметаат дека воведувањето сопствена валута би придонело за развој на монетарната политика и оти стабилноста на таа валута би била сериозен предизвик.

Официјално средство за плаќање во Косово е еврото. Беше воведено во почетокот на 2002 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести