понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

„Трибуналот е виновен за циркусот околу Шешељ“

artman

Последни вести

Србија треба да го повика судот во Хаг што побрзо да донесе пресуда за Војислав Шешељ, изјави поранешната портпаролка на Хашкиот трибунал, Флоренс Артман, истакнувајќи дека Трибуналот е виновен за циркусот околу случајот.

– Логично беше да ја променат одлуката, но требаше да мислат за тоа порано, со оглед на тоа како Шешељ се однесува, како и на фактот дека во Србија е вратен безусловно. Сега тоа е жалосно, изјави синоќа Артман за ТВ Б92.

Според Артман Хашкиот трибунал најверојатно ќе инсистира на повторно предавање на лидерот на Српската радикална партија Војислав Шешељ, додавајќи дека постои мала веројатност да му се суди во отсуство.

– Не верувам дека ќе му биде дозволена специјална форма на судење, оцени Артман, додавајќи дека за оваа постапка очекува расправии.

Артман нагласи дека Србија треба да го повика Трубуналот што побрзо да донесе одлука за Шешељ и дека е жално што Хашкиот трибунал се однесува на ваков начин, односно дека нема објаснување зошто не е донесена пресуда.

– Трибуналот, исто така, не ги почитува жртвите и е одговорен за овој циркус. Ова е незгодна ситуација за Србија, бидејќи Шешељ е невин се додека не се докаже дека е виновен. Клучно прашање за кризата е да се објави неговата пресуда, истакна Армтан.

Најчитани вести