ТОП,Македонија

Тричковски: Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, го мразам

Тричковски: Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, го мразам

Еден од главните идеолози на СДСМ, Бранко Тричковски преку пост на својот ФБ профил искажува полна омраза кон уставното име Република Македонија. Ваквиот статус на Тричковски им се допаѓа на членот на Извршниот одбор на СДСМ Аднан Џафероски и голем број членови на СДСМ.

-Болест. Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, понекогаш го доживувам као астма и менингитис, ме тресе како кравјо лудило! Го мразам! Превртувам желки во дворот во надеж дека ќе го избркам од мојот живот, пишува Тричковски.

Ваквиот статус на Тричковски му се допаѓа на Аднан Џафероски, член на Извршниот одбор на СДСМ од 2013 година.

Покрај на Џафероски, говорот на омраза на Тричковски во кој вели дека го мрази уставното име кое му било како херпес, стомачен вирус, сифилис, им се допаѓа и на низа други членови на СДСМ како Силвана Филипова, Душко Бужаровски и Јуре Видов.

Истиот Џафероски, кој сега ликува на ваквиот статус  на Тричковски, додека сите православни верници го славеа христовото богојавление Водици, членот на ИО на СДСМ подбиваше со чувствата на граѓаните кои го почитуваат овој голем верски празник.