четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Триесет дена притвор за браќата кои пукаа во хирургот

pritvor

Последни вести

На браќата кои вчера извршија вооружен напад во Клиничкиот центар во Скопје и пукаа во хирург им е одреден притвотр во траење од триесет дена.

Првиот се товари за кривичните дела – Убиство, неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи и насилство, додека вториот се товари за кривичните дела – убиство, насилство и напад на службено лице при вршење на службено дејствие.

Имено, браќата го извршиле нападот откако изутрината нивната мајка, која боледувала од малигно заболување починала.

Таа на Клиниката била примена во мошне тешка состојба, по што била веднаш оперирана. Неколку часа по операцијата пациентката починала.

 

Најчитани вести