четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Триесет дневен притвор за косовските имами

zatvorenici-intern-3

Последни вести

Триесетдневен притвор за дванаесетте косовски имами кои беа приведени во средата.

Тоа значи дека во затворски притвор е и имамот на големата џамија во приштина, Шефќет Красниќи. Идентична мерка им е изречена и на другите три лица, кои беа притворени во истата акција. Меѓу нив е лидерот на партијата ЛИСБА, Фуад Рамиќи.

Обвиненито ги товари за учество во терористички групи, потикнување омраза, регрутирање и испраќање лица на боиштата во Сирија и Ирак.

Красниќи дополнително се товари и за перење пари и финансирање тероризам. Во неговата куќа при претресот во средата беше пронајдена и конфискувана голема количина на пари во разна странска валута.

Во знак на солидарност со уапсените имами за вчера попладне преку социјалните мрежи се повикуваше на протест во Приштина, но муфтијата на Исламската верска заедница на Косово, Наим Трнава упати апел до граѓаните да не протестираат и да им веруваат на органите на правдата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести