недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 19

Триесетина трупови пронајдени на брод кај Сицилија

imigrnatinabrod

Последни вести

Триесетина трупови откриени на брод со мигранти крај островот Сицилија.

Спасувачите ги откриле труповите кога се качиле на палубата на рибарскиот брод, што превезувал приближно 590 бегалци и мигранти, за на копното да ги евакуираат патниците кои имале потреба од итна помош, вклучувајќи и две бремени жени.

Труповите се наоѓале во тешко достапен дел од бродот.

Се претпоставува дека жртвите починале од задушување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести