Магазин

Трик за совршени пржени компирчиња

Трик за совршени пржени компирчиња

Помфритот е идеален прилог со главното јадење, но е одличен и како вкусно мезе. За да го подготвите компирот „како во рестораните“ треба пред да го испржите околу 10-тина минути да го чувате во чинија со многу студена вода.

Потоа исечканиот компир исцедете го со кујнска крпа, за да не прска од загреаното масло.

Испржените компирчиња добро исцедете ги од вишокот масло и посолете ги пред да ги сервирате, за да останат крцкави.

Добар апетит!