четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Трик за совршени пржени компирчиња

pomfrit

Последни вести

Помфритот е идеален прилог со главното јадење, но е одличен и како вкусно мезе. За да го подготвите компирот „како во рестораните“ треба пред да го испржите околу 10-тина минути да го чувате во чинија со многу студена вода.

Потоа исечканиот компир исцедете го со кујнска крпа, за да не прска од загреаното масло.

Испржените компирчиwа добро исцедете ги од вишокот масло и посолете ги пред да ги сервирате, за да останат крцкави.

Добар апетит!

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести