понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Трикратен светски шампион позитивен на допинг

Marcin-Dolega500

Последни вести

Поради користење недозволени стимулативни средства е суспендиран полскиот дигач на тегови Марсин Долега.

Трикратниот светски шампион бил позитивен на допинг тест и нема да учествува на претстојното Светско првенство во Казахстан.

Полската федерација за дигање тегови соопшти дека 32-годшниот Долега имал благо покачено ниво на норандростерон во текот на турнир во Москва.

Овој натпреварувач и во 2004 година паднал на допинг тест и поради тоа ги пропушти Олимписките игри во Атина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести