среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Трилатерална средба Самарас- Анастасиадес- Сиси

samaras_trojkaaa

Последни вести

Во Каиро денеска се одржа трилатерална средба меѓу грчкиот премиер Андонис Самарас, кипарскиот претседател Никос Анастасиадес и египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси.

Како што јавува МИА, во изјавата по средбата, Самарас истакнал дека состанокот ги поставил темелите на значајна стратешка соработка и заеднички фронт за геополитичка стабилност, енергетската безбедност, борба против тероризмот и економски раст.

– Денеска ги зајакнавме основите на едно многу старо пријателство со акцент на прашањата од областа на безбедноста, економијата и користењето на морските ресурси за доброто на нашите народи и Европа. Оваа геополитичка шема ќе биде потпомогната и од продлабочување на културните врски меѓу трите земји, рече Самарас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести