понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Тринаесет бегалци се удавија крај турскиот брег

Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 бегалци, кои биле во чамецот, што отпловил од реонот на Датча

begalci

Последни вести

Најмалку 13 бегалци, меѓу  кои и четири деца, загинале утринава откако  чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос, потонал крај југозападниот турски брег, во Егејско Море, пренесува БТА.

Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 бегалци, кои биле во чамецот, што отпловил од реонот на Датча.

И натаму трае операцијата на откривање на други преживеани патници од чамецот.

Најчитани вести