четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Тринаесет приведени во истрагата за убиството на рускиот амбасадор во Анкара

Тринаесет лица се приведени во рамки на истрагата за убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, пренесе ТАСС, повикувајќи се на информација на телевизијата „Хабер 7“.

анкара

Поврзани вести

Според податоците на телевизијата, шест лица се приведени во округот Ајдин, каде е роден убиецот Мевлут Мерт Алтинташ. Меѓу приведените се таткото, мајката, сестрата и други роднини на Алтинташ. Уште шест други лица се уапсени во Измир. Во Анкара е приведен и еден адвокат, во чиј стан престојувал убиецот.

Рускиот дипломат беше убиен во понеделникот, за време на отворање на изложба на фотографии во Центарот за современа уметност во турската престолнина.

Најчитани вести