Спорт

Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота

Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота

Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг кај Кливленд заедно постигнаа 50 поени (двајцата по 25) со 21 асистенција, додека најефикасен на дуелот беше Ендрју Вигинс од Минесота со 41 поен.

Чикаго ја продолжи победничката серија над Торонто откако го совлада на домашен терен и има низа од 11 победи, додека Сакраменто предводен од ДеМаркус Казнс, кој имаше 40 поени и 12 скока оствари минимална победа над ЛА Лејкерс.

Резултати на ноќеска одиграните дуели:

Минесота – Кливленд 108:116,
Чикаго – Торонто 105:94 и
ЛА Лејкерс – Сакраменто 96:97.

Пласман Источна конференција: Кливленд 38-16(победи-порази), Бостон 36-19, Вашингтон 33-21, Атланта 32-23, Торонто 32-24, Индијана 29-26, Чикаго 27-29, Детроит 26-30,…

Пласман Западна конференција: Голден Стејт 46-9, Сан Антонио 42-13, Хјустон 40-17, ЛА Клиперс 34-21, Јута 34-22, Мемфис 34-23, Оклахома Сити 31-25, Денвер 25-30