понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Трка на Дедо Мразовци низ улиците на Мадрид

dedo mraz

Последни вести

Tрадиционалната хуманитарна трка на Дедо Мразовци во која учествуваа над 10.000 лица се одржа во Мадрид.

Трката почна и заврши на стадионот „Сантијаго Бернабе“, а тркачите по улиците на Мадрид претрчаа делница долга 5,5 километри .

Мотивот на трката секоја година е различен, а оваа година приходот ќе биде наменет за Фондот за борба против мултиплекс склероза.

Во однос на минатата година, бројот на учесници е двојно зголемен, а секој од нив донираше по едно евро.

Во трката учествуваа над 10.000 мажи, жени и деца кои беа облечени во костимите на Дедо Мраз, соопштија организаторите кои веруваат дека со тоа е соборен светскиот рекорд, иако официјални лица тврдат нов рекорд се уште нема, пренесуваат светските агенции.

Најчитани вести