вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Трка за Оскарот: Ова се номинациите…

Вечерта на 28 февруари ќе се доделуваат наградите „Оскар“ во 24 категории.

Трка за Оскарот: Ова се номинациите...

Трка за Оскарот: Ова се номинациите...

Последни вести

„Лудиот Макс“ со 10 и „Повратник“ со 12, се филмовите што добија најголем број номинации на 88. по ред доделување на наградите на Американската филмска академија.

Покрај номинациите за техничките достигнувања, овие филмови ќе се борат и во главните категории, како и за најдобар филм. Меѓу тие со повеќе номинации се и „Данската девојка“, „Мост на шпионите“, „Марсовецот“, „Керол“…

Леонардо ди Каприо во конкуренција за „Оскар“ за најдобра машка улога ги има Брајан Кренсон, Мет Дејмон, Мајкл Фесбендер и Еди Редмејн, додека за главна женска улога се номинирани Кејт Бланшет, Бри Ларсон, Џенифер Лоренс, Шарлот Рамплинг, Сајорис Ронан.

Вечерта на 28 февруари ќе се доделуваат наградите „Оскар“ во 24 категории:

Најдобро оригинално сценарио

 • Bridge of Spies – Matt Charman, Ethan & Joel Coen
 • Ex Machina – Alex Garland
 • Inside Out – Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley
 • Spotlight – Josh Singer, Tom McCarthy
 • Straight Outta Compton – Jonathan Herman, Andrea Berloff

Најдобро адаптирано сценарио

 • The Big Short – Charles Randolph, Adam McKay
 • Brooklyn – Nick Hornby
 • Carol – Phyllis Nagy
 • The Martian – Drew Goddard
 • Room – Emma Donaghue

Најдобар документарец

 • Amy
 • Cartel Land
 • The Look of Silence
 • What Happened, Miss Simone?
 • Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

Најдобра споредна актерка

 • Kate Winslet – Steve Jobs
 • Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
 • Alicia Vikander – The Danish Girl
 • Rooney Mara – Carol
 • Rachel McAdams – Spotlight

Најдобар спореден актер

 • Sylvester Stallone – Creed
 • Christian Bale – The Big Short
 • Mark Ruffalo – Spotlight
 • Mark Rylance – Bridge of Spies
 • Tom Hardy – The Revenant

Најдобра актерка

 • Brie Larson – Room
 • Cate Blanchett – Carol
 • Saoirse Ronan – Brooklyn
 • Jennifer Lawrence – Joy
 • Charlotte Rampling – 45 Years

Најдобар режисер

 • Alejandro G Inarritu – The Revenant
 • Tom McCarthy – Spotlight
 • Adam McKay – The Big Short
 • George Miller – Mad Max: Fury Road
 • Lenny Abrahamson – Room

Најдобар актер

 • Leonardo DiCaprio – The Revenant
 • Bryan Cranston – Trumbo
 • Michael Fassbender – Steve Jobs
 • Eddie Redmayne – The Danish Girl
 • Matt Damon – The Martian

Најдобар филм

 • The Big Short
 • Bridge of Spies
 • Brooklyn
 • Mad Max: Fury Road
 • The Martian
 • The Revenant
 • Room
 • Spotlight

Најдобра оригинална песна

 • Writing’s on the Wall (Spectre)
 • Earned It (Fifty Shades of Grey)
 • Simple Song #3 ( Youth)
 • Till It Happens to You (The Hunting Ground)
 • Manta Ray (Racing Extinction)

Најдобар анимиран филм

 • Anomalisa
 • Inside Out
 • Boy and the World
 • Shaun the Sheep Movie
 • When Marnie Was There

Најчитани вести