понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Тројца цивили загинаа во гранатирање на Доњецк

Donjeck-Antimajdan

Последни вести

Во гранатирање на Доњецк во последните 24 часа и покрај прекинот на огнот, убиени се тројца цивили, а четворица се ранети.Доњецк кој е во рацете на проруските сили, последните неколку дена е на удар на размена на оган меѓу нив и украинската војска.

Откако на 5 септември е потпишан договор за прекин на огнот во Источна Украина според податоците на ОН, загинаа повеќе од 300 лица.

Освен аеродромот, украинските сили контролираат само неколку села источно од Доњецк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести