недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Тројца директори здружено украле 50 кубици дрва

Законот ги товари А.К.(48) од Струга, управител на фирма „Фагус 2014“ ДООЕЛ-Струга, Т.М.(39), управител на „Дјети“ ДООЕЛ-Струга и Н.З (41), управител на „Диу-М“ ДООЕЛ.

drva

Последни вести

Тројца управители на фирми од Струга и Струшко од полициската станица во градот на Дрим добија кривични пријави за злоупотреба на службената положба и овластување, фалсификување или уништување на деловни книги и пустошење на шуми, во случај поврзан со нелегална сеча на дрва.

Законот ги товари А.К.(48) од Струга, управител на фирма „Фагус 2014“ ДООЕЛ-Струга, Т.М.(39), управител на „Дјети“ ДООЕЛ-Струга и Н.З (41), управител на „Диу-М“ ДООЕЛ.

Според полицијата, првопријавениот,  на 28 јуни издал пет фиктивни испратници на фирмата „Диу-М“ за превоз на 50 метри кубни дрва, при што на испратниците не внел дека дрвата се сечени од приватна шума. Второпријавената фирма, покрај одобрената сеча на дрва за која имала договор со ЈП „Македонски Шуми“, извршила и бесправна сеча на необележани дрва. Третопријавената бесправно исечените дрва ги транспортирала до село Долно Татеши.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести