понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тројца хирурзи ќе одат на субспецијализација во Центарот за трансплантација во Кембриџ

Тодоров посочи дека на средбата станало збор за интервјуата односно за интересот на македонските доктори кои ќе бидат испратени на субспецијализација за трансплантација во Кембриџ.

todorov-500

Поврзани вести

Тројца хирурзи од Македонија се очекува да одат на субспецијализација во Центарот за трансплантација во Кембриџ. До крајот на годинава се очекува да оди првиот кандидат, потоа во период од шест месеци вториот кандидат, а третиот кандидат ќе оди идната година. Идејата е после две години тие да се вратат како субспецијалисти од Кембриџ во делот на трансплантација на бубрег, црн дроб и мултитрансплантации (трансплантации на повеќе органи).

Ова денеска го изјави министерот за здравство Никола Тодоров, кој денеска во просториите на Министерството се сретна со претставници од Центарот за трансплантација во рамки на Универзитетот Кемbриџ, односно со доктор Гавин Петигру, специjалист по абдоменална трансплантација, одговорен за супервизија на македонските доктори-хирурзи и проф. Оливера Ѓорѓимајкоска, клинички научник за трансплантација на органи и координатор за развој на кадаверична трансплантација.

Тодоров посочи дека на средбата станало збор за интервјуата односно за интересот на македонските доктори кои ќе бидат испратени на субспецијализација за трансплантација во Кембриџ.

– Минатата година потпишавме Меморандум со Кембриџ за испраќање наши доктори за субспецијализација за трансплантација во овој врвен Универзитет во Англија и еден од најдобрите во светот. На презентацијата која ја имаа пред нашите доктори имаше осум заинтересирани кандидати од кои пет беа на интервју. Мислам дека овој пат ќе имаме кандидат кој можеби ќе ги исполни условите и ќе биде прифатен од Кембриџ за субспецијализија, рече Тодоров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести