Македонија

Тројца повредени во сообраќајка кај Росоман

Тројца повредени во сообраќајка кај Росоман

– Во сообраќајната  несреќа учествувале  автобус со прилепски регистерски ознаки управуван од 55 годишен жител на Прилеп и патнички автомобил марка „рено “со прилепски регистерски ознаки управуван од 54 годишен жител на Градско, соопшти Стојковска.

Во несреќата со повреди се здобиле возачот на патничкиот автомобил кој бил  пренесен во Клиничкиот  центар во Скопје, како и двајца неговите  сопатници  на возраст од 32 и 15 години,  на кои им била укажана лекарска помош во ЈЗУ Општа болница Кавадарци.

– Сообраќајот од 21,20  до 24,00 часот беше во прекин во двата правца. Од 24,00  до 01,50 часот сообраќајот се одвиваше наизменично по една коловозна лента.  Од 01,50 часот, сообраќајот се одвиваше нормално по двете коловозни ленти, кажа Стојковска.

По овластување на јавен обвинител, увид на лице место извршила  увидна екипа од Секторот за внатешни работи Велес.