четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Тројца повредени во трка со бикови во Памплони

Три лица се примени во болница откако неколку стотици луѓе ја тестирале својата храброст трчајќи пред шест бесни бикови низ лизгавата улица намокрена од дожд во Памплона во рамките на фестивалот Сан Фермин кој секоја година се одржува во Шпанија.

492958_pamplona06foto-reuters_ff

Последни вести

Три лица се примени во болница откако неколку стотици луѓе ја тестирале својата храброст трчајќи пред шест бесни бикови низ лизгавата улица намокрена од дожд во Памплона во рамките на фестивалот Сан Фермин кој секоја година се одржува во Шпанија.

492953_pamplona01foto-ap_ff

Портпаролот на црвениот крст Хозе Алдаба рекол дека никој денеска – на шестиот ден од фестивалот, не бил прободен, но дека еден од тркачите е префрлен во болница со можна фрактура на коските.

Општинските власти ја прекриле калдрматаа со смеса која би требала да го спечи лизгањето, бидејќи улиците мокри од дождот кој паѓал во текот на ноќта и така да го намали бројот на повредените.

Деветодневниот фестивал е овековечен во романот на Ернест Хемингвеј „Сонцето повторно се раѓа“. Секој ден се организира по една трка со бикови долга 850 метри во која учествуваат стотици луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести