петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тројца терористи убиени во престрелка со турската полиција

t

Последни вести

Тројца терористи биле убиени во округот Карс, во североисточниот дел на Турција, при престрелк со жандармеријата.

Веројатно убиените биле членови на Курдската работничка партија (ПКК), која е активна во источните делови од земјата.

Властите трагаат по уште еден напаѓач, кој успеал да избега.

Десетици илјади луѓе загинаа од почетокот на борбата на ПКК во 1984 година за курдска автономија во Југоисточна Турција. Кон крајот на 2012 година турските власти започнаа преговори за мирно решавање на курдскиот конфликт со лидерот на ПКК, Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна затворска казна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести