петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Тројца војници на НАТО убиени во Кабул

kabul

Последни вести

Најмалку тројца војници на НАТО се убиени, а уште тројца се ранети во денешниот напад на бомбаш-самоубиец во Кабул, кој се разнесе во близина на американската амбасада каде што поминувал воен конвој на патот спрема аеродромот.

Одговорноста за нападот ја преземаат Талибанците наведувајќи дека самоубиецот се викал Билал.Авганистанските власти наведоа другите цивилни жртви немало, пренесува агенцијата Ројтерс.

Нападот на НАТО конвојот наводно е последица на повеќемесечен политички застој кој ги охрабрува бунтовниците како и фактот дека најголем дел од странските трупи треба да го напуштат Авганистан кон крајот на годината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести