четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 60

„Тројката“ под лупа на европските законодавци

Законодавците бараат поголема транспарентност од „Тројката“

evropska komisija

Поврзани вести

Тројката меѓународни кредитори се нашле под лупата на европските законодавци, кои сакаат да знаат како и зошто ова трио наметнува високи трошоци на програмата за помош.

Меѓу клучните прашања кои што ги поставиле пратениците на Европскиот парламент се поврзани со транспарентност, одговорност, несоодветни предивувања и дополнително штедење, кое што кредиторите им ги наметнаа на земјите членки на ЕУ кои што се соочуваат со проблеми од кризата.

„За поголемиот број на луѓе во Европа, мерките од ’Тројката’ се наметнати од надвор, и поради тоа е потребно да има поголема транспарентност“, изјавил лидерот на групата социјалдемократи во парламентот, Мартин Шулц.

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, за прв пат се состанаа во 2010-тата година за да формира програма за помош на Грција.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести