петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тројца претседатели го поддржаа бунтот во Украина

ukraina

Поврзани вести

Тројца поранешни претседатели на Украина изразија поддршка кон масовните протести, што настанаа поради одбивањето на украинската Влада да потпише договор за асоцијација со Европската унија, пренесува „АФП“.

„Изразуваме солидарност кон мировната граѓанска акција на стотиците илјади млади Украинци“, рекле во заедничката изјава Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Јушченко.

„Длабоката политичка криза што се појави во Украина, може да остави сериозни последици за територијалниот интегритет, суверенитетот и независноста на Украина“, предупредуваат поранешните шефови на државата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести