четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тројката и Грција во преговори за „Грчки одбранбени системи“

eu-grcija

Поврзани вести

Преговорите меѓу Тројката меѓународни кредитори и грчката Влада продолжија и во текот на викендот. Двете страни се чини дека се многу блиску до постигнување на договор во врска со иднината на државното претпријатие „Грчки одбранбени системи“, а тоа е последниот „прелиминарен чекор“, неопходен за добивање за следната транша од програмата за финансиска помош, пишува „Катимерини“.

Запознаени извори посочуваат дека Грција и нејзините кредитори во моментов разговараат колкав дел од 818-те вработени во „Грчки одбранбени системи“ ќе ги задржат своите работни места по поделбата на компанијата на две претпријатија. Владата се надева дека ќе бидат задржани 341 работни места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести