петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тропска бура во Мексико однесе шест животи

Бурата доведе до евакуација на околу 2.000 луѓе од планинските области во државата Гереро. Шеснаесет села останаа изолирани, а причинета е материјална штета на главниот автопат кој води кон туристичкото место Акапулко.

tropska bura

Последни вести

Тропската бура Труди ги однесе животите на шест лица, зафаќајќи го реонот на Гереро во јужниот дел на Мексико.

Поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето, при што загинаа две деца и една жена.

Бурата доведе до евакуација на околу 2.000 луѓе од планинските области во државата Гереро. Шеснаесет села останаа изолирани, а причинета е материјална штета на главниот автопат кој води кон туристичкото место Акапулко.

Ураганот Ана во Тихиот Океан, мина во близина на Хаваите и предизвика силни дождови, но сепак го одмина архипелагот.

Сепак, останува во сила објавеното предупредување за опасност само за делови од северозападните ненаселени острови Кавај и Нихау.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести