петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Трпчевски ќе настапи во Библиотеката на Конгресот во Вашингтон

Заедно со германскиот челист Даниел Мулер Шот, ќе изведат дела на Бетовен, Брамс и Шопен.

trp

Поврзани вести

Mакедонскиoт пијанист Симон Трпчески денеска ќе настапи во американската Библиотека на Конгресот во Вашингтон.

„Симон Трпчески, познат по својот светол звук и техничка леснотија, беше именуван за прв национален уметник на Република Македонија во 2011 година“, пишува во промотивниот материјал во пресрет на концертот на Трпчески, кој ќе се одржи во една од најдобро познатите локации на Вашингтон.

Трпчески ќе настапи заедно со германскиот челист Даниел Мулер Шот. Ќе изведат дела на Бетовен, Брамс и Шопен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести